Система димовидалення – комплекс технічних засобів, призначених для примусового видалення летких продуктів згоряння (зокрема, диму) з приміщень та шляхів евакуації; будівель і споруд під час пожежі, спонукальною системою якого є пожежна сигналізація.
На сьогоднішній день системи димовидалення – це комплексні рішення, включають в себе:
Вентилятори димовидалення застосовуються в аварійних системах витяжної вентиляції для примусового видалення диму, нагрітих газів і одночасного відведення тепла, виділяється при пожежі за межі приміщення, що обслуговується, де відбувається спалах. Застосовуються в виробничих, громадських, житлових, адміністративних та інших приміщеннях. Вентилятори можуть переміщувати димові і повітряні суміші температурою до 600 ° С.
Димоприймальні пристрої (клапани димовидалення) встановлюються в приміщеннях, які захищаються і забезпечують прийом димових газів і їх перенаправлення в димові шахти. Мають електромагнітний привід або електропривод. Клапани нормуються за межі вогнестійкості, яка може становити до 180 хвилин при температурі диму 600 ° С
Димо- і протипожежні клапани встановлюються в системах витяжної і загальнообмінної вентиляції для обмеження поширення по ним небезпечних факторів пожежі (вогню, димових газів). Мають електропривод або теплової замок. Клапани нормуються за межі вогнестійкості, яка може становити до 30 хвилин.
Мережа вентиляційних каналів (повітропроводів), шахт призначена для транспортування димових газів з приміщень, які захищаються назовні. Виготовляється з негорючих матеріалів. В окремих випадках, в залежності від категорії та функціонального призначення приміщень, повітроводи нормуються за межі вогнестійкості, яка може становити до 30 хвилин.
Вентилятори підпору повітря призначені для створення надлишкового тиску в ліфтових шахтах, сходових клітках, тамбур-шлюзах для виключення їх задимлення.
Зенітні ліхтарі виводять дим через спеціальні вентиляційні отвори в покрівлі будинку, встановлюються на даху і обладнані механізмом автоматичного відкриття в разі пожежі.
Зенітний ліхтар виконує кілька функцій, а саме:
Слабкострумові мережі організують сполуки і передачу відповідних команд на спрацювання, діагностику та перевірку роботи між основним обладнанням і щитами управління. Нормуються за межі вогнестійкості.
Блоки (щити) управління приймають інформацію про працездатність і технічний стан основного обладнання системи димовидалення. дозволяють аналізувати, перевіряти і надавати відповідні команди для виконання покладених завдань.