Система контролю і управління доступом (СКУД) – це сукупність технічних засобів і організаційних заходів, дозволяють контролювати доступ до об'єктів СКД і відстежують переміщення людей по території об'єкту, що охороняється. Зараз СКУД визнані одним з найбільш ефективних методів вирішення задач комплексної безпеки для об'єктів.
СКУД – це одна з найефективніших систем, здатних запобігти проникненню будь-яких небажаних людей на територію, що охороняється. Системи контролю доступу здатні допомогти і забезпечити цілісність і захист не тільки матеріальних цінностей і важливої інформації, але і гарантують безпеку для персоналу та відвідувачів. Дозволяють тримати двері закритими і при цьому не заважають повсякденній діяльності співробітників. СКУД відстежують переміщення всіх співробітників в офісі, дозволяють вести облік і фіксувати відпрацьований співробітниками час, завжди виявляти порушення трудової дисципліни. Програмне забезпечення систем дозволяє отримати дані про прогули, запізнення, завчасне відсутності на робочому місці не тільки щодня, але і в будь-який відрізок часу
Електрозащіпки- -найменш захищені від злому, тому їх зазвичай встановлюють на внутрішні двері
електромеханічні замки - досить стійкі до злому (якщо замок міцний механічно), багато хто має механічний перевзвод
Турнікети - використовуються на прохідних підприємств, суспільно значущих об'єктах (стадіони, вокзали, метро) - всюди, де потрібно організувати контрольований прохід великої кількості людей.
шлюзові кабіни - використовуються в банкових установах, на режимних об'єктах (на підприємствах з підвищеними вимогами до безпеки)
Основні типи виконання - картка, брелок, мітка. Є базовим елементом системи контролю доступу, оскільки зберігає код, який служить для визначення прав ("ідентифікації") власника. Як ідентифікатор може виступати як код, вводиться на клавіатурі, так і окремі біометричні ознаки людини: відбиток пальця, зображення сітківки ока, тривимірне зображення обличчя.
це "мозок" системи: саме контролер визначає, пропустити власника ідентифікатора в двері, так як зберігає коди ідентифікаторів зі списком прав доступу кожного з них. Коли людина підносить до зчитувального пристрою ідентифікатор - лічені з нього код порівнюється з тим, що зберігається в базі, на підставі чого приймається рішення про відкриття дверей. Контролер для своєї роботи вимагає електроживлення, тому контролери, як правило, мають власний акумулятор, який підтримує їх працездатність від декількох годин до декількох діб.
це пристрій, яке отримує («Зчитує») код ідентифікатора і передає його в контролер. Якщо зчитувач встановлюється на вулиці (ворота, зовнішні двері будівлі, проїзд на територію автостоянки), то він повинен витримувати кліматичні навантаження: перепади температур, опади - особливо, якщо мова йде про об'єкти в районах з суворими кліматичними умовами. А якщо існує загроза вандалізму, то необхідна ще і механічна міцність (сталевий корпус).
Блоки безперебійного живлення, двері з доводчиками, датчики, кнопки, проводка тощо.
Призначені для підключення апаратних модулів СКУД один до одного і до ПК. наприклад, популярні конвертори RS-485 ↔ RS-232 і RS-485 ↔ Ethernet. Деякі контролери СКУД вже мають вбудований інтерфейс Ethernet, що дозволяє без використання будь-яких додаткових пристроїв підключатися до ПК і зв'язуватися один з одним.
Автономні СКУДє найбільш поширеними системами завдяки своїй простоті і низькій вартості. До складу системи входить один автономний контролер. Він зберігає в собі всю базу ідентифікаторів, що дозволяє йому самостійно управляти роботою перегороджують пристроїв і допоміжних елементів системи. Як виконавчий пристрій може використовуватися засувка, електромагнітний замок, турнікет. Ідентифікаторами користувачів виступають різні типи карт (магнітні, проксимити). Як правило, контролер працює з одним зчитувачем на вході (зчитувач на вихід ставлять тільки в особливо важливих приміщеннях). Для відкриття замку зсередини приміщення зазвичай використовується кнопка, в окремих випадках датчик руху.
Всю інформацію про співробітників і відвідувачів, які проходили через систему контролю і управління доступом, можна сформувати на комп'ютері у вигляді звітів, анкет і звітних таблиць. Такі можливості мають мережеві системи СКУД. Принцип роботи мережевої системи СКУД простий: контролер через інтерфейси або USB з'єднується з ПК і за допомогою програмного забезпечення адміністратора СКУД обмінюється даними.